Volkswagen investerar över 200 miljarder kronor
Satsar på att ställa om produktionen mot ett fokus på elektrisk mobilitet och modularisering.
Satsningen görs främst i Tyskland, men även i Spanien Portugal och Slovakien och företaget skriver att deras fokusområden kommer att vara vidareutveckling av modulär produktion, fortsatt modelloffensiv och orientering mot e-mobilitet.
– Det investeringspaket som nu antagits kommer att innebära ett väsentligt lyft för den största produkt- och teknikoffensiven i märkets historia. Vårt mål är att placera Volkswagen i en hållbar ledning i volymsegmenten och ta en ledande position inom e-mobilitet, säger Herbert Diess, chef för märket Volkswagen.
Elbilarnas utveckling har stor del i investeringarna. Man satsar hårt på det nya modulära elektriska drivsystemet som kallas MEB. Satsningen ska rendera elbilar i både A- och B-segmentet, som tidigare inte funnits som alternativ.
Den nya generationen ska lanseras brett 2020 och man hoppas att volymen producerade elbilar per år ska vara 100 000 vid lanseringen och 1 miljon 2025.