23948sdkhjf

Långt uppdrag för Svevia i Norge

Värt 20 miljoner norska kronor per år.
i Nordnorge har Svevia säkrat ett kontrakt som sträcker sig över 15 år. Det handlar om affär värd 20 miljoner norska kronor årligen. De kommer att vara underentreprenör åt Skanska vid ombyggnationen av E6:an mellan Nord-Trøndelag och Korgfjelle.

Entreprenaden omfattar både projektering, nybyggnation samt drift och underhåll av sträckan fram till 2032. De har sedan tidigare ett liknande uppdrag på 15 år med Hæhre Entreprenør AS. Bägge sträckningarna går genom driftområdet Mosjøen som Svevia också ansvarar för.

De här kontrakten innebär att Svevia har säkrat upp kontrakt som ger säkrad inkomst för lång tid framåt.

- Svevia AS har nu en orderreserv på över 1 miljard norska kronor och kontrakt som sträcker sig fram till år 2032. Kontraktet med Skanska har synergier med övriga kontrakt. Något som ger trygghet och arbetsro för att fortsätta satsa och växa i Norge, säger Lars Reitan, vd, Svevia AS.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.109