23948sdkhjf

Han ska leda rivningen inom Delete

Tar över som ny affärsområdeschef.
Anders C Bergdahl, med ledarerfarenhet från bland annat Telenor, Infratek och Eltel, har utsetts till ny affärsområdeschef för rivning på Delete i Sverige.

– Jag har fått ett mycket positivt intryck av Delete. Min uppfattning är att företaget har spännande ambitioner samtidigt som Delete verkar i en framtidsbransch med stora utvecklingsmöjligheter, säger Anders C Bergdahl i ett pressmeddelande.

Delete förvärvade i somras företaget Demcom och blev därmed ledande i Norden inom rivning. Företaget är specialiserade på komplexa och omfattande rivningar och har referensobjekt som Slussen i Stockholm och Gasklockan i Göteborg.

Anders C Bergdahl kommer att ha sin placering i Stockholm, en geografiskt viktig region för Delete framöver.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.062